نمونه سوالات پیام نور
خانه / اخبار جدید / تاثیر قرص زعفران بر درمان افسردگی

تاثیر قرص زعفران بر درمان افسردگی

در تحقیقات انجام شده قرص زعفران معادل داروهای شیمیایی درمان افسردگی نظیر ایمی پرامین و فلوکستین و سیتالوپرام اثر درمانی داشته است. البته عوارض داروهای شیمیایی را  نیز ندارد. این اثرات درماتی به کروسین موجود در زعفران نسبت داده شده است.

در یک مطالعه بالینی که نتایج آن در مجله Journal of Affective Disorders به چاپ رسیده است مصرف کروسینا طی یک ماه در بیماران مبتلا به افسردگی ماژور توانست بطور معنا داری سبب کاهش علایم افسردگی شود و میزان استرس بیماران و سلامت روانی آنها را بهبود بخشد. در طی مصرف عارضه خاصی توسط بیماران گزارش نشد.

یکی از موارد موثر قرص کروسینا در درمان افسردگی و اضطراب پیش از قاعدگی در دوره زنانه است. این علایم را که به اختصار سندرم پیش از قاعدگی یا PMS یاد میکنند با مصرف کروسینا کاملا برطرف میشود.
مورد دوم در درمان افسردگی پس از زایمان است. این عارضه در بسیاری از خانمها پس از زایمان بروز میکند و گاهی تا چند هفته باقی میماند . در تحقیقی که اخیرا انجام شده قرص زعفران در درمان این نوع از افسردگی بسیار موثر است.

در یک سوم از مادرانی که برای نخستین بار بچه دار شده اند نشانه هایی از افسردگی زایمان دیده می شود که این علائم در زمان بارداری و یا در چهار سال اول زندگی کودک در آنها وجود دارد. در یک تحقیق انجام شده در دانشگاه علوم پرشکی مشهد مصرف قرص زعفران توانست افسردگی و اضطراب این مادران را برطرف کند.

نتایج تحقیق فوق نشان میدهد که زعفران در درمان افسردگی اساسی همراه با اضطراب معادل داروی سیتالوپرام موثر است. این تحقیق  روی 66 بیمار انجام شده و نتایج آن در سال 2016  به چاپ رسیده است.

 

درباره ی دکتر

مطلب پیشنهادی

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy مقاله فوق در خصوص اثربخشی کروسین بر ماکولوپاتی دیابتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

قالب وردپرس
قالب وردپرس