نمونه سوالات پیام نور
خانه / اخبار جدید / کروسینا و دیابت

کروسینا و دیابت

طی دو مطالعه انجام شده در علوم پزشکی مشهد مصرف قرص کروسینا طی سه ماه سبب کاهش قند خون سه ماهه یا HbA1c در بیماران شد . این دارو بصورت مکمل در کنار سایر داروهای دیابت مصرف میشود و جایگزین هیچکدام نیست. همچنین عوارض ناشی دیابت در بیماران در طی مصرف کروسینا کاهش میافت. از جمله این عوارض نوروپاتی در اعصاب محیطی همچنین رتینوپاتی دیابتی در بیماران بهبود یافت. کاهش ادم ماکولا و شبکیه چشم بیماران بوضوح قابل مشاهده بود. همچنین اختلالات جنسی بیماران دیابتی با مصرف این دارو درمان میشد.

کروسینا بعنوان یک دارو در پیشگیری و درمان عوارض دیابت نظیر عوارض چشمی عروقی -عصبی و کلیوی مطرح است. این عوارض در هر دو نوع دیابت ایجاد میشوند. لذا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 همانند دیابت نوع میتوان برای پیشگیری از عوارض قند خون بالا مصرف کرد. البته کروسینا با افزایش حساسیت به انسولین در بدن میتواند به کاهش قند خون در بدن کمک کند. طی سه ماه سبب کاهش HbA1c یا همان قند خون سه ماهه میشود.

این دارو در دیابت نوع 2 ودر بیمارنی که انسولین تزریق میکنند سبب افزایش اثربخشی انسولین تزریقی میشود. ضمن اینکه مصرف دراز مدت آن از عوارض دیابت پیشگیری میکند. لذا انتظار میرود در دیابت نوع 1 هم اثر انسولین را تقویت کند.

مطالعاتی در دست است که نشان میدهد کروسین می تواند با مهار عمل گلیکه شدن پروتیین ها و DNA از بروز عوارض دیابت پیشگیری کند. در یک طرح پژوهشی که بر روی  حیوانات دیابتی شده انجام شد کروسین توانست میزان بیان ژنهایی که سبب بروز فاکتورهای التهابی و نفروپاتی ( عوارض کلیوی) می باشند را مهار کند. این مطالعه نشان میدهد کروسین عاملی برای پیشگیری از عوارض کلیوی دیابت است.

جهت مشاهده تصاویر به صورت واضح بر روی تصاویر کلیک کنید

درباره ی دکتر

مطلب پیشنهادی

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy مقاله فوق در خصوص اثربخشی کروسین بر ماکولوپاتی دیابتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

قالب وردپرس
قالب وردپرس