نمونه سوالات پیام نور
خانه / اخبار جدید / اثر داروی کروسینا بر حفاظت رتین و بیماری AMD (ادم ماکولا وابسته به سن)

اثر داروی کروسینا بر حفاظت رتین و بیماری AMD (ادم ماکولا وابسته به سن)

کروسینا بعنوان یک دارو در پیشگیری و درمان عوارض دیابت نظیر عوارض چشمی عروقی -عصبی و کلیوی مطرح است. این عوارض در هر دو نوع دیابت ایجاد میشوند. لذا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 همانند دیابت نوع میتوان برای پیشگیری از عوارض قند خون بالا مصرف کرد. البته کروسینا با افزایش حساسیت به انسولین در بدن میتواند به کاهش قند خون در بدن کمک کند. طی سه ماه سبب کاهش HbA1c یا همان قند خون سه ماهه میشود.

این دارو در دیابت نوع 2 ودر بیمارنی که انسولین تزریق میکنند سبب افزایش اثربخشی انسولین تزریقی میشود. ضمن اینکه مصرف دراز مدت آن از عوارض دیابت پیشگیری میکند. لذا انتظار میرود در دیابت نوع 1 هم اثر انسولین را تقویت کند.

مطالعاتی در دست است که نشان میدهد کروسین می تواند با مهار عمل گلیکه شدن پروتیین ها و DNA از بروز عوارض دیابت پیشگیری کند. در یک طرح پژوهشی که بر روی  حیوانات دیابتی شده انجام شد کروسین توانست میزان بیان ژنهایی که سبب بروز فاکتورهای التهابی و نفروپاتی ( عوارض کلیوی) می باشند را مهار کند. این مطالعه نشان میدهد کروسین عاملی برای پیشگیری از عوارض کلیوی دیابت است.

با توجه به اثرات متفاوتی که از کروسین در تحقیقات مختلف نشان داده شده است مکانیسم اثر متفاوتی نیز از این دارو انتظار میرود. تحقیقات نشان داده است که کروسین بر سطح دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین مغز تاثیر میگذارد. به نظر میرسد که اثر ضد افسردگی این دارو از طریق تنظیم این نوروتراسیمترها در مغز اعمل میشود. مطالعات گذشته نشان داده است که کروسین به عنوان یک ترکیب ضد آلزایمر از فیبریلوژنز ، تشکیل رسوب آمیلوئید (amyloid) بتا در مغز جلوگیری میکند. کروسین میتواند سبب کاهش آنزیم کلستریل استراز در ماکروفاژها و کاهش برداشت فرم اکسید شده LDL (LDL-OX ) و در نتیجه مهار تشکیل فوم سلول (cell foam) شود. فوم سلول ها خود آغازگر و تقویت کننده روند تصلب شرایین هستند. در حقیقت این دارو با کاهش فوم اکسید شده LDL  که نقش مهمی در شروع و پیشرفت تصلب شرایین دارد ، باعث کاهش گرفتگی عروق می شود. سایر تحقیقات نشان می دهد که زعفران و کروسین با خاصیت آنتی اکسیدانی و حفاظت نرونی می توانند از فتورسپتورها در برابر آسیبهای اکسیداتیو ناشی از اختلال تخریب ماکولا وابسته به سن (AMD) محافظت کنند.

ب

اثر داروی کروسینا بر حفاظت رتین و بیماری AMD (ادم ماکولا وابسته به سن)

جهت مشاهده تصاویر به صورت واضح تر بر روی تصاویر کلیک کنید.

 

 

درباره ی دکتر

مطلب پیشنهادی

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy

Effects of Crocin on Diabetic Maculopathy مقاله فوق در خصوص اثربخشی کروسین بر ماکولوپاتی دیابتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =

قالب وردپرس
قالب وردپرس